Samsung B3410W Chat
Touchscreen telefon srednje klase sa WiFi konekcijom i QWERTY tastaturom

Pred najmasovnijom publikom, onom koja halapljivo konzumira svaku novu tehnologiju, nalazi se izuzetno moderan, lepo upakovan i osvežen model srednje klase, spreman za pohod na iste te korisnike.
Naizmenično smenjivanje sjajnih i matiranih površina vrhunske završne obrade, oble i pravougle linije te atraktivne boje kućišta doprinose dinamičnijem izgledu, kao i savršena ergonomija – nameću osećaj uspešnog i udobnog korišćenja.
Najnoviji dodatak Samsungovoj paleti touchscreen telefona jeste klizeća QWERTY tastatura, koja se izvlači na levom boku. Po njenom izvlačenju, interfejs displeja okreće se za devedeset stepeni, pa se sve komande vrše direktno s nje. Ona je za kucanje dužih tekstova, ipak, neznatno bolje rešenje od klasične, ili čak ekranske tastature, jer njeni tasteri, izrađeni od gume, zahtevaju kraći ali znatno jači pritisak, pa nam je nejasno zašto je Samsung napravio korak unazad, kad je sve moglo biti mnogo bolje s plastičnim tasterima.
Displej je, ipak, najveći adut ovog telefona. Prikazuje do 256k boja istovremeno, u rezoluciji od 240 x 320 piksela na dijagonali od 2,6 inča, što možda nije u liniji s konkurentima, koji obično nude 3,2 ili čak 3,5 inča, ali štednja i potreba da se cena telefona dodatno prilagode tržišnim uslovima neumitno su učinili svoje. TFT matrica, ipak, zadovoljava svojom izražajnošću, to jest kvalitetom prikaza. Svaka boja je zasićena, jasna, s vrlo dobrom veličinom piksela, što omogućava prikaz i najkomplikovanijih sadržaja, poput kvalitetnih video zapisa. Ostljivost na dodir je odgovarajuća, displej se može koristiti samo pomoću prstiju, a ukoliko negde nešto ne funkcioniše kako treba – uvek možete kalibrisati ekran. Interfejs je kombinacija dosadašnjih rešenja, koja je na sličnim modelima svog portfolija primenjivao ovaj proizvođač, ali se vidi i jak uticaj ugleda na iPhone interfejs, pogotovo u glavnom meniju.Na tastaturi ne postoji direktan Meni taster, koji se prikazuje samo u modu čekanja u desnom uglu. Tu je i Samsungova paleta s vidžetima, koje možete organizovati i prevlačiti kako vam kada odgovara. Meni linija, nazovimo je tako, s pomenutim Meni tasterima i onima za imenik i virtuelnu tastaturu u donjem delu displeja, ostaje uvek aktivna – i u dubljim podmenijima – a direktan taster za korak unazad, smešten između tastera za pozivanje i prekid poziva, odlično nadopunjuje pretraživanje menija. Nove opcije su Google vidžet za direktno pretraživanje interneta s displeja u modu čekanja, omiljeni kontakt sa slikom, koji ćete pozvati jednostavno tapkajući displej, kao i mogućnost da vidžete raspoređujete na tri površine displeja u modu čekanja, do kojih se stiže jednostavnim skrolovanjem levo-desno. Što se odziva i načina upotrebe touchscreena tiče, nećemo biti previše strogi. Displej nije najbrži na tržištu, ali sve komande sluša i savesno izvršava. Prevlačenje prstom po horizontali i vertikali, kao i na HTC pandanima – vodi vas do predefinisanih opcija, a ako baš volite vidžete, imate tri profila s različitim izgledom i organizacijom na stendbaj i ostalim displejima.
Ono što nas nije mnogo obradovalo jeste solidna kamera sa statičnim fokusom rezolucije dva megapiksela, bez blica i modernih funkcija. Pravi tek prosečne fotografije u masimalnoj rezoluciji od 1.600 x 1.200 piksela, koje dostižu veličinu i do pola MB. Tu je stabilizacija kadra, efekti s bojama, šaljivo fotkanje pomoću predložaka, samookidač, balans belog, panoramsko fokusiranje – izjednačavenje fokusa na celoj površini slike, makromod, digitalno zumiranje i opcije na koje smo navikli, poput korekcije oštrine, kontrasta, ISO parametara i kvaliteta fotografije. Video mod nije mnogo bolji deo priče. Kvalitet video snimka u najvišoj QVGA rezoluciji ipak je iznenađujeće dobar, a broj frejmova u sekundi ide do 15. Video od 60 sekundi pojede oko 3 do 5 MB memorije, pa vam je jasno da morate dokupiti microSD karticu, jer interne memorije (oko 45 MB) nema dovoljno. Podržane su kartice kapaciteta do 4 GB, a Samsungu ide dodatni minus jer nijednu karticu nije ubacio u telefon.
Velika prednost ovog modela jeste podrška za WiFi mreže. U pitanju je standard od 802,11 b/g, koji omogućuje da se telefonom surfuje po internetu mnogo brže od dostupnih EDGE i GPRS mreža, koje podržava. Ostaje nepoznanica zašto proizvođač nije omogućio korišćenje 3G mreže za razmenu podataka, kada je ovaj telefon upravo tome namenjen. Tu su još Bluetooth v2.1 sa A2DP profilom, microUSB port i standardni, 3,5-milimetarski audio-priključak.Samsung nam je dostavio telefon bez srpskog jezika i T9 rečnika, ali će to biti ispravljeno s dolaskom tržišnog modela. Situacija sa stabilnošću i glatkim radom obećava, jer se telefon s probnom verzijom softvera resetovao tek nekoliko puta. Prijem signala je odličan, a kvalitet veze na najvišem nivou.
Samsung B4310W Ch@tje, modernog dizajna, predviđen je za zabavu, s obzirom na ekstradodatke, poput kamere, displeja osetljivog na dodir i QWERTY tastature. Ima izuzetno dobar multimedijalni plejer, reprodukcija podržanih audio-fajlova – odlična je, a takođe poseduje dobar i precizan stereo FM RDS prijemnik te solidnu data podršku.