Samsung B7300 OmniaLITE
Omnia bez QWERTY, odnosno bilo kakve tastature!

Samsungova Omnia postavila je nove standarde među uređajima s operativnim sistemom Windows i u klasu uvela neodoljiv dizajn kombinovan s lakoćom upravljanja. OmniaLITE, sem izvikanog Windowsa 6.5 za mobilne uređaje, u klasu poslovnih PDA uređaja unosi još nekoliko vrlo zanimljivih novina, što će je učiniti popularnim telefonom. Najznačajnija je izostanak hardverske QWERTY tastature! Svi oni koji vole da kucaju puno tekstova samo će se blago nasmejati i produžiti, ali ima i mnogo onih koji će oduševljeno prihvatiti ovaj telefon, jer QWERTY tastatura povećava ukupnu težinu telefona, umnogome mu menja dizajn i izgled, a i konačnu cenu telefona čini višom. Dakle, LITE je olakšan za debljinu, težinu, cenu i ujedno čini da komunicirate modernije – koristeći se standardnom i QWERTY tastaturom na ekranu.
Kao i većina sličnih uređaja s ekranom osetljivim na dodir, i Samsung OmniaLITE odlikuje se jednostavnim, poslovnim dizajnom, a po izgledu je najbliža modelu s projektorom, koji smo nedavno predstavili, jer oba imaju prilično skockane linije, s tim što je OmniaLITE nešto manja i lakša. Kućište je izrađeno od kvalitetne plastike visokog sjaja, koja stvara utisak skupocenosti.
Prednjim delom OmnijeLITE dominira veliki TFT touchscreen dijagonale 30 inča, koji prikazuje sliku rezolucije 240 x 400 piksela, što je ogroman korak unazad u poređenju s prethodnikom i najslabija ponuda u klasi Windows Mobile. Prikaz na ekranu ipak je oštar i jasan, dovoljno svetao u većini situacija, a jačina osvetljenja može se automatski podesiti, tako da radi na osnovu senzora osvetljenja. Nema integrisane stilus olovke, ali niko od korisnika neće imati potrebu za njom jer je interfejs pregledan i jasan, pa se telefonom komforno upravlja pristiskom na ekran vrhovima prstiju. Samsung je Omnije opremio akcelerometrom koji upravlja funkcijom automatske rotacije ekrana u zavisnosti od položaja u prostoru. Ukoliko okrenete telefon na bok za 90 stepeni, i prikaz na ekranu automatski će se zarotirati isto toliko, a tu je i povratni vibrirajući efekat pri pritisku na ekran. Sve aplikacije podržavaju funkciju rotiranja prikaza, što je veoma praktično rešenje, pogotovo kad je reč o web browseru i krstarenju internetom.
Samsung OmniaLITE opremljena je Samsung ARM 1176 procesorom, koji radi na 667MHz, i odgovarajućim grafičkim procesorom zaduženim za odličan prikaz i sjajno grafičko okruženje. Procesor je dovoljno brz i moćan, tako da u svakodnevnom radu nema problema, pa i kad je reč o najzahtevnijim kancelarijskim aplikacijama. Aplikacije iz mobilne verzije Microsoft Officea podižu se veoma brzo, dok se multimedija i video reprodukuju tečno i bez ikakvih zastajkivanja. Memorijski kapacitet takođe je impresivan, a korisnicima je na raspolaganju 250 MB interne memorije s dodatnim microSD ulazom za kartice kapaciteta 32 GB. Kamera rezolucije pet megapiksela s autofokusom premašuje naša očekivanja, ali joj nedostatak blica i teško okidanje ne dozvoljavaju da bude među najboljima u klasi. Naime, iako ima autofokus funkciju, okidač, odnosno bočni kamera-taster nema dvopoložajni hod, to jest međupoložaj za autofokusiranje pa okidanje nakon toga. Izgleda da je OmniaLITE prvobitno bila zamišljena kao telefon bez autofokusa, pa je on, negde usput, naknadno ubačen. Iako joj nedostaje i funkcija optičkog zumiranja, uobičajena za klasu “svemoćnih” telefona, može se reći da su fotografije napravljene ovom kamerom odlične, možda i najbolje u klasi. Boje su odlično izbalansirane, a fotke su lošije samo u uslovima zaista slabog osvetljenja. Kamerom se komforno upravlja preko ekranskog interfejsa, a napredne funkcije, poput one koja prepoznaje lica i osmehe, rade prilično dobro.Veoma je interesantno snimanje s prepoznavanjem osmeha, kada kamera inteligentno čeka da se objekat snimanja nasmeje da bi tek onda okinula i zabeležila snimak u memoriju.
TouchPlayer ima iste mogućnosti kao i Windows Media Player, ali je mnogo lakši za upotrebu jer mu je interfejs zasnovan na velikim ekranskim tasterima. TouchPlayer omogućava slušanje muzike u pozadini dok, recimo, korisnik radi u nekoj drugoj aplikaciji, a ukoliko više volite muziku s radio-stanice, nema nikakvih problema, OmniaLITE pokriva i ove potrebe zahvaljujući stereo FM RDS radio prijemniku.
Što se tiče one “običnije” – telefonske funkcije, OmniaLITE je GSM Quad band uređaj s podrškom za 3G UMTS. Na spikerfon nemamo zamerki, a test baterije utvrdio je da Omniom možete razgovarati čak do deset sati bez prethodnog punjenja, dok je operativno vreme rada telefona u 3G okruženju znatno kraće. U domenu praktičnosti, Samsung je napravio korak dalje, dodajući telefonskoj funkciji automatski prelazak u nečujni mod kada se telefon obrne i frontalnim delom na sto. Tada se utišavaju svi zvukovi, ne signaliziraju se dolazni pozivi, a ostaje aktivan samo alarm, što je idelano ako se odmarate ili ste na važnom sastanku.
Pored pomenutog, osnovnog softvera i brojnih organajzer aplikacija, poput Calendara i Task Managera, Samsung je OmnijiLITE dodao nekoliko odličnih pregledača multimedije (za fotke i video zapise) i čak malu video editor aplikaciju za osnovnu montažu snimljenih video zapisa. Što se povezivanja tiče, na raspolaganju su vam sve moguće veze – od 3G, preko HSDPA, do UMTSa – putem standardnog stereo Bluetootha i USB konekcije, do WiFi b/g standarda. Imate sve što je potrebno da se povežete s bilo kojim uređajem ili mrežom, na bilo kojem mestu. Uz to, imate i sve ostalo što vam može i ne može pasti na pamet, pa je ovo sasvim dobar poslovno-zabavni telefon, kojem se malo šta može zameriti.
Kontakt: Roaming Electronics, www.samsungmobilni.rs
Cena: 280 evra