Top zona Brdo Požeška 150a - prodaja i otkup mobilnih telefona

Stari mobilni telefoni - opasno smeće ili koristan otpad?

Tona starih mobilnih telefona sadrži metale vredne oko 15.000 dolara, a svetu su potrebni bolji zakoni kako bi se rešio problem sve većih količina elektronskog otpada u zemljama u razvoju, objavilo je udruženje StEP (Solving the E-waste Problem), koje ima podršku Ujedinjenih nacija.


"Velike količine elektronske opreme jednostavno završavaju na smetlištima u siromašnim zemljama", upozorio je Rediger Kur (Ruediger Kuehr), glavni sekretar StEP-a, čiji rad podržavaju i kompanije kao što su Microsoft i Nokia. "Procesi i mere kojima se reguliše reciklaža elektronskih proizvoda moraju biti standardizovani u svetu, kako bi se suzbio i sve ozbiljniji problem nezakonitog i štetnog elektronskog otpada", objavljeno je u saopšetnju StEP-a. Ovde se još ističe da je StEP u Bonu, na sastanku 15 zemalja u septembru, prikupio ideje o boljim načinima odlaganja i regulisanja izvoza ovakvog otpada. Tona korišćenih mobilnih telefona, to jest njih oko 6.000 komada, sadrži oko 3,5 kilograma srebra, 340 grama zlata, 140 grama paladijuma i 130 kilograma bakra, objavio je StEP. "Ukupna vrednost te količine metala, prema današnjim cenama, veća je od 15.000 dolara", tvrde u ovoj organizaciji. Velika količina elektronskog otpada isporučuje se u zemlje u razvoju zahvaljujući rupama u zakonu koje omogućuju izvoz računara i televizora radi ponovne upotrebe u instranstvu. Međutim, veliki deo toga činio je nezakonito izvezen otpad, rekao je Rediger Kur. "Često se elektronski otpad u zemljama u razvoju spaljuje radi izdvajanja metala", objavio je StEP. To je jeftino i može biti unosno, ali sam postupak uključuje emitovanje otrova, uključujući teške metale i dioksine. "Ispravna reciklaža je skupa", rekao je Rediger Kur, i pri tom istakao da trenutno u lukama u zapadnoj Africi čeka najmanje 700 kontejnera elektronskog otpada, što je samo delić od oko 40-50 miliona tona odbačene elektronske opreme, koliko se godišnje proizvede. Stručnjaci predlažu uvođenje kaucije, kako bi se potrošači odvratili od držanja stare opreme u podrumima i garažama. Dok neke zemlje uspevaju da recikliraju otpad, u Peruu, Nigeriji, Pakistanu i Gani 80 odsto uređaja uvezenih radi ponovnog korišćenja jednostavno završi na smeću. Procenjuje se da je samo u Kini oko dva miliona ljudi uključeno u neformalno sakupljanje elektronskog otpada, njegovo ponovno stavljanje u upotrebu i recikliranje. "Iako je Kina zabranila uvoz elektronskog otpada, ta zemlja je još uvek jedna od najvećih deponija za elektronski otpad iz ostalih zemalja sveta", navodi se u saopštenju StEP-a.


KOMENTARI

    Nema komentara za ovaj telefon!

POŠALJITE KOMENTAR

POVEZANE VESTI

Hram.rs prodavnica mobilnih telefona. Mutapova 41


Da li želite da listate Vaše proizvode na portalu KupiMobilni.com? Prijavite Vašu prodavnicu ili nas kontaktirajte na e-mail [email protected].
Copyright © 2007-2023 kupiMobilni.com. All rights reserved.