Kodak protiv kompanija Apple i RIM. Da li se nazire kraj?
SUKOB OKO PRAVA NA KORIŠĆENJE PATENATA između Kodaka i Applea juče se završio, ali je američka Organizacija za međunarodnu trgovinu najavila da će odložiti donošenje odluke.

Kompanija Eastman Kodak podnela je tužbu u januaru prošle godine u kojoj tvrdi da poseduje prava na patent koji reguliše način na koji digitalni fotoaparat prikazuje umanjene slike. Tužba je trebala da bude razrešena u petak, ali u izveštajima se navodi da je Organizacija za međunarodnu trgovinu odložila donošenje odluke za narednu nedelju.
Kodak je tužbom želeo da zabrani kompanijama Apple i Research In Motion (RIM) da uvoze pametne telefone u SAD, jer krše patente čiji je vlasnik još od 2001. godine. Tehnologija koju je Kodak patentirao izvlači sličice iz načinjenih fotografija i prikazuje ih na ekranu aparata.
Organizacija za međunarodnu trgovinu nije dala razlog zašto je odložila donošenje odluke. Ako se spor završi negativno po Apple i RIM, ova dva proizvođača će morati da plate odštetu Kodaku.
Kodak je 2009. godine naplatio od Samsunga 550 miliona dolara, a od kompanije LG Electronics 414 miliona dolara zbog istog patenta.