Nova tužba protiv Motorole
PATENTNA KOMPANIJA INTELLECTUAL Ventures podnela je tužbu protiv Motorole u kojoj se navodi da je proizvođač mobilnih uređaja prekršio prava na korišćenje šest patenata.

Patenti se odnose na različite tehnologije povezane sa slanjem SMS poruka, priključne stanice za uređaje i komunikaciju sa drugim uređajima.
Predstavnici kompanije Intellectual Ventures, koja poseduje 35.000 patenata, izjavili su da su se u januaru ove godine obratili Motoroli u vezi sa patentima, od kojih je nekoliko trenutno predmet tužbe, ali je Motorola tada odbila da ih licencira.
U tužbi se navodi veći broj Motorolinih proizvoda koji narušavaju pravo na patente, uključujući telefone Atrix, Photon 4G, Milestone, Triumph i Brute i680.
Iako su iz kompanije Intellectual Ventures izjavili da su prvi put kontaktirali Motorolu u januaru, zapisi američkog Ureda za patente i robne marke (U.S. Patent and Trademark Office, USPTO) pokazuju da su svi osim jednog patenta prebačeni na ovu kompaniju tek u julu i septembru.
Sada je na početnim vlasnicima patenata da dokumentuju prenos vlasništva na tu patentnu kompaniju, a ova razlika u vremenu verovatno znači da je kompanija bila spora sa dokumentacijom, rekao je Dejvid Mikson, advokat za patente u kompaniji Bradley Arant Boult Cummings LLP.
Iako su patentne tužbe među proizvođačima mobilnih uređaja postale i više nego česte, ova ima jedinstven obrt. Google, koji je nedavno objavio planove o kupovini kompanije Motorole Mobility, jedan je od investitora u kompaniji Intellectual Ventures. Ta činjenica ne čini Google potpuno odgovornim za tužbu protiv Motorole, budući da Intellectual Ventures radi kao grupa kompanija, a Google nije investirao u odeljenje koje je podnelo tužbu, kažu stručnjaci za ovu oblast.
Nekoliko napomena o tome šta su to patentne kompanije. Radi se o kompanijama koje upravljaju patentima i patentnim pravima u ime drugih kompanija. Primera radi, u slučaju velikih multinacionalnh kompanija, koje imaju veliki broj podružnica u različitim zemljama ili čak i u istoj zemlji, može se dogoditi da jedno odeljenje kompanije (npr. evropsko) patentira neku tehnologiju npr. u SAD. U tom slučaju američko odeljenje te iste multinacionalne kompanije ne može koristiti patentiranu tehnologiju bez kršenja važećih propisa. Štaviše, propisi zabranjuju i kompaniji vlasniku patenta da „zažmuri na jedno oko“ i zanemari kršenje patentnih prava, pod izgovorom da se radi o kompaniji ili odeljenju iz iste multinacionalne kompanije.
U takvim situacijama mnoge multinacionalne kompanije osnivaju patentne kompanije, uglavnom u zemljama sa niskim poreskim stopama (Švajcarska, ili u SAD savezna država Delaver), a zatim prodaju ili prenose sva patentna prava na te kompanije. Na taj način, patentna kompanija može da se usredsredi na odobravanje licenci različitim ograncima velike multinacionalne kompanije, kao i drugim kompanijama.
Kada su u pitanju male kompanije, čest je slučaj da više njih zajednički oformi patentnu kompaniju kako bi se lakše nadmetali sa velikim igračima na tržištu. Osim toga, ukoliko su te male kompanije potencijalni konkurenti, osnivanje patentne kompanije otklanja međusobno nepoverenje koje bi sigurno postojalo ako bi svaka od njih zasebno vodila računa o svojim patentima. Kao i u slučaju patentnih kompanija koje su deo velikih multinacionalnih kompanija, osnovna delatnost patentnih kompanija koje su zajednički osnovale male kompanije je odobravanje patentnih prava i potpisivanje licencnih ugovora.